X

 

برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع کنترل کیفیت توسط معاونت غذا و دارو جهت مسئولین فنی کارخانجات تولیدی مواد غذایی و بهداشتی استان در محل سالن کنفرانس این معاونت برگزار گردید.
تاریخ انتشار: یکشنبه 21 مهر 1398
همایش روز جهانی غذا در معاونت غذا و دارو ایلام برگزار گردید

  همایش روز جهانی غذا در معاونت غذا و دارو ایلام برگزار گردید

امتیاز: Article Rating

همایش بزرگداشت روز جهانی غذا در استان ایلام با حضور رئیس دانشگاه علوم پزشکی و هیئت همراه،  مسئول نهاد رهبری، معاون غذا و دارو، معاون بهداشتی,  مدیران و کارشناسان دستگاههای اجرایی مرتبط با سلامت و تغذیه، کارشناسان حوزه معاونت غذا و دارو و همچنین صاحبان صنایع غذایی برتر استان برگزار شد.

در ابتدای این همایش، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه گفت: با اشاره به اهمیت تولید غذای سالم در سلامت جامعه بیان داشت، این مهم به دست نمی آید مگر با نظارت و مساعدت کارشناسان حوزه معاونت غذا و دارو و همکاری مدیران و کارشناسان حوزه تولید مواد غذائی و آشامیدنی.

سپس رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام ضمن خیرمقدم به حاضرین و تسلیت به مناسبت اربعین حسینی و تشکر از معاونت غذا و دارو برای نظارت دقیق بر بحث قاچاق در مرز مهران در این همایش گفت: غذا تنها برای سیر کردن نیست و صاحبان صنایع غذایی باید به موضوع سلامت غذا بیش از پیش توجه کنند.

دکتر کریمیان  در ادامه اظهار کرد: با توجه به اینکه بسیاری از بیماری های غیرواگیر از جمله بیماری های قلبی عروقی، انواع سرطان ها و دیابت با نوع تغذیه در ارتباط هستند، توجه به سلامت غذا بسیار با اهمیت است.

وی یادآور شد: بیماری های غیرواگیر سالانه موجب مرگ میلیون ها  نفر در دنیا می شوند و حدود سه چهارم مرگ ها در جهان با این بیماری ها مرتبط است که این میزان در کشورهای در حال توسعه بیشتر است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: دیابت یکی از بیماری های مزمنی است که پیش بینی می شود تا سال 1400 با سونامی این بیماری مواجه شویم بنابراین تمامی ارگان های مرتبط با موضوع تغذیه باید تمام تلاش خود را برای جلوگیری از این پیشروی این بیماری بکار گیرند

دکتر کریمیان تصریح کرد: طبق مطالعات صورت گرفته روند رو به رشد بیماری سرطان در کشور نگران کننده است و اهمیت توجه توجه به موضوع ریزگردها در کشور به خصوص در استان ایلام و تاثیر این ذرات بر سلامت مردم و مواد غذایی و تاثیر آنها در ابتلا مردم به این بیماری ها به خصوص در مناطق جنوبی استان بسیار بالاست.

در ادامه جلسه معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی ایلام به عنوان برگزار کننده این همایش با خیرمقدم به رییس دانشگاه ، مدیران صنایع مواد غذایی و گرامیداشت روز جهانی غذا اظهار داشت: با توجه به افزایش تعداد افراد دارای اضافه وزن و چاق و همچنین  افزایش بیماری های غیر واگیر،  جهت جلوگیری از ابتلا و کاهش این بیماری ها از جمله فشار خون بالا، گرفتگی عروق قلبی و مغزی و سرطان ها نیازمند اصلاح سبک زندگی و اهمیت ویژه به الگوی مصرف و کیفیت غذا هستیم کما اینکه غذا یکی از استراتژی ترین مسائل در جهان به شمار می رود که بخش عظیمی از برنامه ریزی های دولت ها را به خود اختصاص داده است.

دکتر شاهماری  گفت: با ارتقای تولیدات مواد غذایی و آشامیدنی که از نظر ایمنی و سلامت حائز اهمیت هستند ، در این معاونت مورد توجه قرار داده ایم و همچنین اشاعه فرهنگ تولید مواد غذایی سالم و امنیت غذایی سرلوحه کار سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت و دولت می باشد. ما در راه تولید غذای سالم تمام تلاش خود را بکار گرفته ایم که در این چرخه و با نظارت های مستمر بر آن هیچ خللی وارد نشود و قاطعانه از صنعت مواد غذایی و تولید داخلی بر اساس دستورالعمل های سازمان غذا و دارو حمایت می کنیم.

وی یادآور شد: برچسپ اصالت و سلامت کالا نیز بر روی تمامی محصولات غذایی، دارویی و بهداشتی مورد تائید سازمان غذا و دارو نصب می شود و مردم از طریق پیامک و یا اینترنتی می توانند از اصالت آن مطمئن شوند. وی با بیان اینکه موضوع تغذیه ارتباط مستقیمی با اندوخته های ذهنی، قدرت تفکر و سلامت روحی و جسمی فرد دارد، یادآور شد: باید طوری برنامه ریزی کنیم که در بخش کشاورزی برای جلوگیری از مشکل، به دنبال تولید محصول سالم و با کیفیت باشیم و هم تذکرات لازم برای تامین سلامت جامعه داده شود.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: در کشورمان تغذیه و فعالیت فیزیکی ناکافی در مقایسه با جهان همواره میزان بیشتری را دارا بوده بنابراین باید همه ما نسبت به وضعیت تغذیه در کشور حساسیت بیشتری نشان دهیم چرا که اولویت بیشتری دارد.

دکتر آذر مدیر کل سرمایه گذاری استانداری، به عنوان آخرین سخنران این همایش ضمن تقدیر از بانیان آن اظهار کرد: همایش روز جهانی غذا بهانه‌ای است که دستاوردها و اهداف و برنامه های که در این حوزه وجود دارد را بیشتر مرور کنیم.

نماینده استانداری افزود : دستاوردهای خوبی در این حوزه در استان داشتیم و بسیاری از این تحولات ظرفیت‌های مناسبی را پدید آورده است که نیاز است به آنها توجه بیشتری شود.

وی گفت: دین اسلام سرشار از آموزه هایی ارزشمند در رابطه با سلامتی انسان‌ها است که در این راه قطعاً به همه ما کمک خواهد کرد که به سلامت مطلوبی در طول زندگی خود دست یابیم.

دکتر آذر یادآور شد: تلاش کنیم در آینده آگاه سازی، آموزش و اطلاع‌رسانی در رابطه با غذای سالم را بیشتر در جامعه نهادینه کنیم و برنامه‌های متنوعی را بر اساس وضعیت موجود در کشور و استان مورد اجرا قرار دهیم.

در ادامه این همایش نیز مدیران و معاونین و نمایندگان دستگاه‌های مرتبط با سلامت و تغذیه مناسب و مدیران و کارشناسان حوزه تولید، به بیان دیدگاهها و نقطه نظرات خود پرداختند و در پایان این همایش نیز با اهدای ... و لوح تقدیر از صاحبان صنایع غذایی برتر استان تجلیل شد.

در پایان این همایش، شرکت کنندگان از نمایشگاه توانمندی های صنایع غذائی استان که در محل پارکینگ معاونت غذا و دارو دایر شده بود بازدید کردند.

اشتراک گذاری
تصاویر
  • همایش روز جهانی غذا در معاونت غذا و دارو ایلام برگزار گردید
ثبت امتیاز