X

 

برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع کنترل کیفیت توسط معاونت غذا و دارو جهت مسئولین فنی کارخانجات تولیدی مواد غذایی و بهداشتی استان در محل سالن کنفرانس این معاونت برگزار گردید.
تاریخ انتشار: ﺳﻪشنبه 27 اسفند 1398
پیشگیری از مسمومیت با شوینده های خانگی

  پیشگیری از مسمومیت با شوینده های خانگی

امتیاز: Article Rating

پیش از شروع تعطیلات نوروز بر اساس سنتی قدیمی نظافت و شست و شوی خانه ها آغاز می شود، همچنین با توجه به شیوع ویروس کرونا  و استفاده بیشتر از شوینده های خانگی ، به منظور پیشگیری از بروز هرگونه مسمومیت توجه به نکات ذیل ضروری است:

  1. همیشه در هنگام استفاده از فرآورده های شیمیایی و شوینده ها ابتدا در نور کافی برچسب  روی بسته بندی را مطالعه نموده و سپس اقدام به مصرف نمایید، استفاده از داروها و مواد شیمیایی در تاریکی می تواند خطرناک باشد.
  2.  در هنگام استفاده از مواد شیمیایی و فرآورده های شوینده و پاک کننده ، پنجره ها را باز کنید تا هوا به خوبی در محیط جریان داشته باشد، بسیاری از این ترکیبات بخارات سمی ایجاد می کنند که به مخاط دهان، بینی و ریه صدمه می زنند.
  3. در زمان نظافت سطوح و استفاده از ترکیبات شوینده و پاک کننده از دستکش لاستیکی، کفش جلوبسته و در صورت امکان ماسک استفاده نمایید.
  4. از اختلاط مواد شیمیایی مانند جوهر نمک و مواد سفیدکننده و لک بر جدا خودداری کنید، بخارات و گازهای ناشی از این اختلاط بسیار سمی و خفه کننده است، و می تواند منجر به مسمومیت های شدید تنفسی  و حتی صدمات برگشت ناپذیر به ریه ها شود.
  5. بسیاری از داروها و محصولات خانگی مانند جوهرنمک، مواد شوینده و لک بر، لاک پاک کن، سموم حشره کش و جونده کش (مانند مرگ موش)، تینر، ضدیخ، بنزین و نفت می توانند در صورت بلعیده شدن و تماس با پوست و چشم و یا در صورت تنفس بسیار سمی باشند.
  6. اگر نزدیکان شما ماده ای غیرخوراکی و سمی را بلعید ، به منظور انجام اقدامات درمانی سریعا با مرکز اورژانس 115 تماس بگیرید.
  7. همیشه بعد از استفاده از مواد شیمیایی سریعا درب آنها را ببندید و دقت نمایید که هیچ ظرف دربسته ای از دسترسی کودکان در امان نیست.
  8. محصولات شیمیایی و شوینده، نفت و بنزین و داروها خصوصا شربت ترک اعتیاد متادون را همیشه در ظرف اصلی آن نگه داری کنید. هیچ گاه این فرآورده ها را در ظرف مواد خوراکی (مانند بطری نوشابه) نگه داری نکنید، این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان و مسمومیت شدید آنها خواهد شد.
  9. در صورت تماس اتفاقی پوست یا چشم با مواد شیمیایی و شوینده، برای درمان هرچه سریعتر آن محل را با آب فراوان شست و شو دهید و در صورت برطرف نشدن عوارض موضعی یا بروز علائم سوختگی، تورم، سوزش و خارش هرچه سریعتر به مراکز درمانی مراجعه نمایید.

 

معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی استان ایلام

واحد اطلاع رسانی داروها و سموم

اشتراک گذاری
تصاویر
  • پیشگیری از مسمومیت با شوینده های خانگی
ثبت امتیاز