اخبار

 

برگزاری کارگاه آموزشی با موضوع کنترل کیفیت توسط معاونت غذا و دارو جهت مسئولین فنی کارخانجات تولیدی مواد غذایی و بهداشتی استان در محل سالن کنفرانس این معاونت برگزار گردید.
خبرها
13

هشدار در خصوص مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

هشدار در خصوص مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی

معاون غذا و دارو جناب آقای دکتر نقدی در این خصوص گفت:
 
شناخت گونه گیاهی و اثرات آن در طب گیاهی حائز اهمیت است و مصرف هر گونه گیاه دارویی باید به اندازه و بر اساس اصول علمی و زیر نظر متخصص طب سنتی(نه عطار) باشد. مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی می‌تواند عوارض کبدی و کلیوی برجای بگذارد.
مصرف گیاهان دارویی و داروهای گیاهی به‌عنوان آرامبخش در بین عامه مردم رایج شده است، اگر گیاهی دارای خواص آرامبخش،  رفع بی خواب، رفع مشکل معده یا سردرد می‌شود، قطعا حاوی ماده موثری است که ممکن است کاملا بی ضرر نباشد.  از طرفی احتمال تداخل داروهای گیاهی با داروهای دیگر بالاست بنابراین افرادیکه بیمار هستند و داروی شیمیایی مصرف می‌کنند نباید بدون اجازه پزشک داروی گیاهی را به داروهای دیگر اضافه کنند. بنابراین قبل از مصرف دارو با پزشک معالج مشورت کنید.

ایشان با بیان اینکه تنها مرجع عرضه و فروش داروهای گیاهی و سنتی داروخانه ها می باشد. عنوان نمودند عرضه و فروش این داروها از طریق عطاری غیرمجاز بوده  از طرفی بدلیل عدم نگهداری در شرایط مناسب منجر به تغییر خواص دارو و کاهش اثر بخشی آن می گردد.

در نهایت باید عنوان کرد طب گیاهی به‌عنوان بخشی از طب جایگزین اثر غیرقابل انکاری دارد و نمی‌توان آن را نفی کرد ولی مصرف همه داروهای گیاهی باید با احتیاط و علمی باشد.

تعداد امتیازات: (0) Article Rating
تعداد مشاهده خبر: (33)
کد خبر: 13837
  • هشدار در خصوص مصرف خودسرانه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی
جستجو